Često postavljana pitanja
Odgovore na najčešća pitanja možete pronaći u našem FAQ odjeljku. Gotova rješenja čekaju na vas!
Većina ponuda za posao namijenjena je osobama koje govore njemački ili engleski jezik na komunikativnoj razini. Ipak, postoje i slobodna radna mjesta za koja mogu aplicirati kandidati bez znanja stranih jezika. To se uglavnom odnosi na pozicije u proizvodnom i logističkom sektoru. Informacije o jezičnim zahtjevima uvijek su jasno navedene u opisu posla.
Planirate li odlazak u inozemstvo i zapošljavanje, morate imati važeću osobnu iskaznicu ili važeći putovnicu. Također, u većini ponuda za posao potrebno je važeća vozačka dozvola kategorije B.
Ako ste već radili u određenoj zemlji, poslodavac može dodatno zatražiti dostavu dokumenata ili identifikacijskih podataka dobivenih tijekom prethodnog zaposlenja u toj zemlji, primjerice islandski identifikacijski broj kennitala, norveški privremeni identifikacijski broj D-nummer, nizozemski identifikacijski broj BSN ili danski CPR broj.
Posjedovanje takvih podataka ili dokumenata povezanih s prethodnim zaposlenjem u određenoj zemlji može značajno olakšati novo zaposlenje i smanjiti broj formalnosti.
Ugovor o radu potpisuje se s inozemnim poslodavcem koji posluje u toj zemlji.
Jedna od najvažnijih stvari prilikom odlaska na rad u inozemstvo je rezervacija smještaja. Inozemni poslodavci s kojima surađujemo uvijek organiziraju smještaj za naše zaposlenike kako bi ih oslobodili potrage za smještajem, što uvelike štedi vrijeme. Često poslodavac u potpunosti pokriva troškove smještaja. U slučaju da troškove snosi zaposlenik, poslodavac ih odbija od plaće svaki mjesec kako zaposlenik ne bi morao plaćati unaprijed pri dolasku. Ako trošak smještaja nije odbijen od plaće, tada vas obavještavamo koliko će biti potrebno platiti, primjerice, za prva 2-3 dana ili maksimalno tjedan dana. Nakon prvog tjedna kandidat može dobiti predujam ili prijenos s isplaćenim dnevnicama iz prethodnog tjedna kako bi mogao pokriti troškove smještaja.
Cilj poslodavca je pronaći smještaj koji se nalazi što bliže mjestu rada. Bez sumnje, velika je prednost ako potencijalni zaposlenik ima vlastiti automobil kojim može svakodnevno dolaziti na posao. Ako kandidat nema mogućnost korištenja vlastitog automobila, ali posjeduje vozačku dozvolu i aktivan je vozač, postoji mogućnost korištenja službenog automobila, što je opcija dostupna u ponudi poslova u Nizozemskoj i Norveškoj. Osim vlastitog ili službenog automobila, postoji mogućnost odlaska na posao javnim prijevozom ili čak biciklom, koji je popularno prijevozno sredstvo u Nizozemskoj.
Agencija za zapošljavanje Silverhand je u stalnom kontaktu sa zaposlenicima. Naši regruteri su dostupni za pomoć u bilo kojem pitanju. Zaposlenik koji boravi u inozemstvu može računati na našu podršku.
U sklopu ugovora o radu u inozemstvu, zaposlenik ima pravo na plaćeni godišnji odmor. Osim toga, u Njemačkoj i Finskoj postoji tzv. banka radnih sati, u kojoj su pohranjeni radni sati koje zaposlenik može iskoristiti za slobodno vrijeme. U Norveškoj je popularan rotacijski sustav rada, gdje zaposlenik radi, primjerice, 6 tjedana, a zatim se vraća u zemlju na 2 tjedna. Rad u inozemstvu ne mora nužno značiti da ćete osjećati čežnju za svojim bližnjima ili odustati od vremena provedenog s obitelji.
U Njemačkoj postoje različite porezne klase. Plaću je najbolje izračunati pomoću bruto-neto kalkulatora.
Dijeta je novčana naknada. Predstavlja nadoknadu troškova života i putovanja zaposlenika u inozemstvu. U oglasima za posao prikazuje se na sljedeći način: plaća 11,60 EUR bruto/sat + 40,00 EUR dnevne dijete.
Zeitkonto, odnosno banka radnih sati, je sustav u kojem se prekovremeni sati ne isplaćuju odmah, već se pohranjuju u banci sati. Te sate možete zamijeniti za slobodne dane ili ih primiti u obliku naknade.
Dodaci i naknade ovise o zemlji u kojoj ste zaposleni. Na našoj internetskoj stranici imamo članke u kojima su opisane naknade u pojedinim zemljama, uključujući Njemačku, Dansku, Finsku, Norvešku, Švicarsku, Austriju i Nizozemsku.
Mogućnost rada prekovremenih sati izravno utječe na iznos zarađene plaće. Stoga, u našim oglasima za posao uvijek navodimo hoće li zaposlenik moći raditi više od predviđenog redovnog radnog vremena. Dodatni sati su plaćeni i nisu obvezni.